BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Археологически разкопки във Видин разкриха входа на града от римската епоха (Видео)

Археологически разкопки във Видин разкриха входа на града от римската епоха (Видео)

Археологическите разкопки на антична Бонония във Видин приключват за този сезон. През последните две седмици е разкрит входа на града от римската епоха през IV, V и VI век с широчина почти 5 метра. Това съобщи на пресконференция доц. д-р Здравко Димитров, научен ръководител на проучването. В пресконференцията участваха кметът на община Видин д-р Цветан Ценков, зам.-кметът Борислава Борисова и зам. научният ръководител на разкопките Ваня Ставрева.

Доц. Димитров представи резултатите от работата на терен, като отбеляза, че разкритите стени са високо запазени, има конструкции на две укрепителни, фортификационни кули, които са пред външното лице на западната крепостна стена, а навътре от прохода започва главната улица на „Бонония“ – декуманус максимус, който пресича целия сегашен квартал „Калето“. Дълбочината на пластовете е над 4 метра – това е историята на града от V до XXI век, разказа археологът. Така разкопките до момента разкриват 15 века история на град Видин, а тепърва предстои в следващите години да бъдат проучени пластове, обхващащи още 4 века.

Доц. Димитров и зам.-научният ръководител Ваня Ставрева разказаха, че тазгодишните разкопки са осъществени с финансиране от Министерството на културата в размер на 20 хил. лева, както и с подкрепата на Община Видин. На обекта са работили 30 работници и още 10 души археологически екип.

При работата на терен са намерени над 300 находки от различни епохи, които ще обогатят фонда на Р егионалния исторически музей във Видин. Монети от различни периоди, сграфито керамика, керамични лули от османския период – това са само част от находките. Особено ценен е откритият оловен печат на стратега Василий, който е бил назначен от византийския император да управлява град Бдин в началото на XI век.

Предстои да се направи консервация на разкритите архитектурни елементи, обясни доц. Димитров:

„Консервацията представлява запазване най-вече на тези зидове срещу тежките зимни условия, трябва да бъдат завити част от зидовете с геотекстил. Използват се материали, които възпрепятстват проникването на влагата“.

От своя страна кметът на Видин д-р Ценков съобщи, че Общината ще се опита да задели средства за археологическите разкопки, като такива бъдат отпуснати още следващата година.

„Вече съм направил предварителни разговори с общински съветници, с ръководството на общината и за следващите 3 години ще се опитам да отделя от нашия бюджет не по-малко от 100 хил. лева само за разкопки. Аз искам наистина този град да се превърне в туристически атракцион, какъвто заслужава да бъде, и това се прави с пари“, каза кметът на Видин.

По думите на доц. Димитров, най-ценното от археологическите разкопки е добре запазената архитектура на крепостните стени. Той подчерта, че Видин е единственият град в България, който има архитектурни останки, крепостни стени, съоръжения и сгради от три епохи – Римската, Средновековната и Османската. Двамата с кмета д-р Ценков изразиха увереност, че след като по-късно бъдат разкрити и сградите зад стените на антична Бонония, обектът може да се превърне в един прекрасен археологически парк, който да привлича туристи.

ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ

Посещения: 331

Сподели в социалните мрежи:

Jooble : Работа в град Видин

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!