Археолози разкриха цял римски град без никакви разкопки
За първи път археолози успяха изцяло да картографират древен римски град единствено с помощта на радар и без разкопки. Получените подробни изображения биха могли да революционизират разбирането ни за това как са работили тези места и тяхната роля в Римската империя. Технологията е била използвана във Фалерий Нови – ограден със стена град, обхващащ 305 декара на около 50 км северно от Рим, обявиха изследователите тази седмица. Фалерий Нови е основан през 241 г. пр.н.е. по времето на Римската република и е бил обитаван до около 700 г. сл.н.е.
Градът е картографиран с помощта на проникващ в земята радар (Ground Penetrating Radar – GPR), който позволява на учените да изследват мащабни археологически обекти без разкопки, което може да бъде скъпо и отнема много време.Технологията позволява да се „вижда“ под повърхността с помощта на радарна антена, която изпраща импулсен радиосигнал в земята и слуша ехото, отскачащо от различните обекти. Получените сигнали се различават в зависимост от плътността (на практика – материала) на обектите. GPR оборудването обикновено се тегли по повърхността с помощта на шейна или АТВ.
Фалерий Нови, близо два пъти по-малък от древния Помпей, е бил частично разкопан преди години, но по-голямата част е останала неизследвана под земята. С население от около 3000 души, градът е имал неочаквано сложно устройство с обществена баня, сграда на пазара, поне 60 големи къщи и правоъгълен храм с колони близо до градската южна порта. Близо до северната порта е намерен и уникален обществен паметник, заобиколен с колони от три страни и голям открит площад с размери 40 на 90 м. Фалерий Нови има и мрежа от водопроводи под жилищните сгради, а не само по дължината на улиците, което показва координирано градско планиране. Екипът учени от университетите в Кеймбридж и Гент са разкрили и път, обикалящ покрайнините на града, който вероятно е бил използван за религиозни процесии и едва ли би бил открит само чрез разкопки.
Едно забележително откритие е местоположението на градската водопреносна система. Вместо да следва мрежата от улици, радарът показва, че тя е разположена под сградите, преди да бъдат построени, предполагайки, че градът е бил подробно планиран „по начин, който е познат днес, но не очаквате да го видите през трети век пр.н.е.“. Друга изненада е пътят, обикалящ града, по чието протежение са били разположени религиозно значими сгради като монумента край северната порта, съдържащ две по-малки сгради с ниши за статуи или фонтани. Докато значението и функцията на сградата засега остават загадка, тъй като няма еквивалент в Римската империя, Милет смята, че тя може да показва религиозните и културни практики на фалиските, които са населявали тази част на Италия, преди да бъде завладяна от Рим. „Една от големите дискусии за Римската империя е начинът, по който са функционирали отделните местни общности, и как са взаимодействали със структурите на имперската власт. Това, което виждаме във Фалерий, с този религиозен елемент около града, вероятно е продукт на местната фалисканска идентичност. Виждаме елементи от техните религиозни практики, пресъздадени в рамките на римската култура.“
Източник: www.dnevnik.bg
Посещения: 110
Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!