Държавата предоставя на три видински общини управлението над паметници на културата
Държавата прехвърля паметници на културата за управление на общините Видин, Кула и Белоградчик. На пресконференция днес (17 декември) областният управител Ани Арутюнян съобщи, че с решение на Министерски съвет пет културни паметника на територията на град Видин ще бъдат предадени за управление на Община Видин за срок от десет години – музей „Кръстата казарма“; крепостни стени на турско кале, оформящ ров; крепостни стени на турско кале с Флорентин капия и оформящ ров; Пазар капия; част от крепостни стени от крепост „Баба Вида“ и Телеграф капия. Крепостта „Кастра мартис“ в Кула вече е прехвърлена за управление на Община Кула. За Белоградчишката крепост се очаква заповед на министъра на културата, с която културно-историческият паметник ще бъде прехвърлен за управление на Община Белоградчик, допълни областният управител.
„Винаги, когато става въпрос за културни паметници и за тяхното опазване, реставрация и консервация, опираме до въпроса първо с документалните неуредици и вторият най-важен въпрос – финансирането за опазването на това културно наследство. Тук е редно да отбележа, че повече от две десетилетия е имало изключително много документални неуредици, свързани с културните паметници във Видинска област, част от които, за мое щастие, са решени… Искрено вярвам, че общините са гръбнакът на Република България, те са най-близо до хората и културните паметници в съответните общини трябва да принадлежат на гражданите на съответните общини, защото общините могат да кандидатстват по различни програми, с които да опазват това културно наследство“, отбеляза Ани Арутюнян.
В пресконференцията участваха кметът на община Кула Владимир Владимиров и на община Белоградчик Боян Минков.
Владимир Владимиров отбеляза, че ангажиментът на Община Кула към крепостта „Кастра Мартис“ е голям. Идеите във връзка с управлението на културно-историческия паметник са много, но първите стъпки трябва да са обследване на крепостта за установяване на състоянието й и на необходимите мерки, обясни кметът на община Кула. „Смятам да направим едно широко обществено обсъждане каква е визията на гражданите, какво искат да се случи, защото прилежащите на крепостта имоти са общински – това е паркът към крепостта, както и съседните сгради, които ще бъдат включени в един цялостен комплекс, който по модерен начин да представи крепостта, да представи миналото на Кула“, каза Владимиров. Най-важното е този емблематичен културно-исторически паметник да бъде социализиран и популяризиран, допълни кметът на община Кула.
Боян Минков на свой ред изрази надежда, че до края на януари, каквито уверения са получени от Министерство на културата, и Община Белоградчик ще подпише договора, с който ще приеме за управление Белоградчишката крепост. Той допълни, че получаването на правото за управление на Белоградчишката крепост ще позволи реализиране в цялост на идеите и намеренията на Общината. „Имаме идеи да направим един много интересен туристически маршрут, който да свърже площада, центъра на Белоградчик с крепостта. Но интересното ще бъдат едни множество стъклени мостове, които ще стъпват от скала на скала и които ще превърнат този маршрут в още едно нещо, заради което си заслужава човек да посети Белоградчик и Видинска област“, обясни Боян Минков.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!