BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Малка Богородица е!

На 8-ми септември православна църква чества Рождество на Пресветата Богородица, или Малка Богородица. Това е денят в който се е родила Света Дева Мария и е един от най-големите християнски празници.

Родителите на Св. Богородица – Йоаким и Анна , наричани от Църквата „богоотци” произхождали от знатни родове. Били много щедри, милосърдни. Но всекидневна скръб помрачавала живота на тези добри хора, тъй като нямали деца. Св.Богородица била измолена от Бог с много молби и страдания. Пред Света Ана се явява ангел, който й казва, че ще роди благословена дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Света Ана дава обет, че ще обрече детето си на Бога.

Когато малката Мария става на три години, родителите ѝ я водят в Йерусалимския храм, където я предават в служба на Бога. Мария остава да живее там и започва да лекува скръбта на всички изоставени хора.

Днес православната църква прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилката и детето. По случай празника във всички епархии ще бъде отслужена Божествена Света Литургия. Храмов празник ще има и един от най-емблематичните манастири – Роженската света обител Рождество Богородично.

Според нашите обичаи Рождество на Пресвета Богородица се чества предимно от жени, за да ги закриля Богородица винаги. На 8-ми август стопанката на дома приготвя празнична пита.

Прието е, че от 15-ти август, когато е Голяма Богородица, до днешния ден българката не тъче и не шие, за да са здрави децата в семейството. В дните между двата големи православни празника обаче жената може да се съсредоточи върху красотата на градината си. В този период стопанките пресаждат перуника, люляк и божур.

Жените носят дарове в църквата – за да са здрави и да раждат леко. Месят голяма пита – Богородичен хляб, който се разчупва и се раздава на всички в семейството. Едно парче се оставя за добитъка, друго се нарича на къщата, за да я пази Богородица.

Вярва се, че ако на този ден вали дъжд, това предвещава плодородие през следващата година.

Според обичаите стопанката на дома омесва и пече празнична пита, наречена ‘Богородична питка‘. После я намазва с мед за родилката.

Тя не трябва да шие и тъче,за да не се разболеят децата в къщата.

На Малка Богородица празнуват имената (именници)
МАРИ, МАРИАМ, МАРИЯ, МАРИЯН, МАРИЯНА, МАРИЕЛА, МАРИЙКА, Мария, БОРИС, БОРИСА, Борис, БОГДАН, БОГО, БОЖО, БОЖИЛ, БОГОЯ, БОГДАНА, БОНА, БОНКА, Богдан, Богдана, БОГОМИЛ, БОГОМИЛА.

ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ

Посещения: 47

Сподели в социалните мрежи:

Jooble : Работа в град Видин

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!