BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Нова структура в МВР ще се бори с тероризма и опасните престъпници

Нова структура в МВР ще се бори с тероризма и опасните престъпници

Специализираният отряд за борба с тероризма и дирекция „Жандармерия” в МВР се обединяват, за да създадат мегаотдел, съобщи Дарик Радио. Този отдел трябва да пресича терористични действия, да провежда операции по освобождаване заложници, да задържа особено опасни престъпници, както и да неутрализира взривни вещества.Идеята бе подкрепена от парламента, който с гласовете на 102-ма народни представители одобри на първо четене промените в Закона за МВР.
Новата структура ще носи името „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ и ще бъде част от Главна дирекция „Национална полиция“.
Новите текстове в закона дават възможност и за създаване на специализирани звена, включително и в областните структури на МВР, когато има възникнали критични ситуации вследствие на престъпна дейност.
В медицинския институт на МВР ще се създават отдели и лаборатории, а институтът по криминалистика ще участва в огледи при тежки престъпление в страната, както и в обучението на служители.
В законопроекта има и специален текст, който недопуска назначаването на служители на реда при зависимост или злоупотреба с наркотични вещества и техни аналози, както и при отказ да бъдат изследвани. Предвидена е и разпоредба за временно отстраняване на служител, който се яви на работа в състояние, за което може да се предположи, че е след употреба на наркотици.
По време на дебатите от „Обединени патриоти“ обявиха, че ще подкрепят промените, но между двете четения на законопроекта ще направят свои предложения, предвиждащи възможността за създаване на доброволни отряди. Според народният представител Искрен Веселинов предложението е част от „общите приоритети“ на управляващото мнозинство, а въпросните отряди ще работят изцяло в синхрон и под ръководството на органите на реда.
По-късно темата коментира и вътрешния министър Младен Маринов. Той предупреди, че идеята трябва да бъде добре обмислена преди да се приема, за да не се стига както до случаи на саморазправа, както и до ситуации, създаващи риск за живота и здравето на доброволците.

ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ

Посещения: 28

Сподели в социалните мрежи:

Jooble : Работа в град Видин

Източник: Видин Вест

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!