Повишен интерес към българската литература и повече онлайн събития отчита РБ „Гео Милев“- Монтана за 2021 година.
През 2021 г. РБ „Гео Милев“ се утвърди като желан партньор в учебния процес и модерен център за предоставяне на висококачествени иновативни услуги.
Въпреки ограниченията, свързани с пандемията, новорегистрираните читатели са 1984, посещенията в отделите на библиотеката са 13 134, а раздадените библиотечни документи – 49 788 тома. Въвеждането на изискването за „Зелен сертификат“ при посещение в библиотеката намали с около 12 % горните показатели, в сравнение с предходната година
Читателите на Детски отдел, през 2021 г., най-често са заемали автори и произведения, които се изучават в училище или са част от препоръчителната литература. Това са Й. Йовков, Елин Пелин и Български народни приказки. От чуждестранната литература на траен интерес се радва „Дневникът на един дръндьо“ на Джеф Кини, „Барбароните“ на Анет Тизон и „Хари Потър и философският камък“ на Дж. К. Роулинг.
Български класици оглавяват класацията и при по – възрастните читатели. Начело са Димитър Димов и Димитър Талев, следвани от Георги Господинов, Камелия Кучер, Мария Лалева и Георги Бърдаров. Не стихва интересът към книгите на Даниел Стийл, Нора Робъртс и Никълъс Спаркс. Все повече се търсят скандинавски автори и биографична литература.
За трета поредна година чрез проекти на МК е набавена качествена художествена и отраслова литература. През 2021 г. фондът на библиотеката е нараснал с 3915 библиотечни документа на обща стойност 49 хил. лв., и към 31.12.2021 г. наброява 188 170 тома.
През изтеклата година усилията на екипа на РБ „Гео Милев“ бяха насочени към обогатяване на онлайн услугите за потребителите – търсене на автори и произведения в Е-каталог, заявка за презапис на книги, заявка за резервация на книги, проверка на статус и др.
Продължи тенденцията към нарастване на броя на потребителите на Facebook страницата на библиотеката, канала ни в YouTube и Instagram, където ежедневно се публикуват новини, представят се новопостъпили книги, списъци с най-четени автори за месеца, публикации за годишнини на писатели, видеоклипове и др., с което успяхме да запазим и разширим контактите си с потребителите.
В рамките на Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“ – модул „Библиотеките като образователна среда“ на МOН, РБ „Гео Милев“ участва като партньор на IV ОУ „Иван Вазов“- гр. Монтана, в реализирането на съвместни културни инициативи и провеждането на учебни часове в библиотеката.
И през настоящата година продължава работата по проект „Приятели с книгата“ съвместно с ДГ №4 „Калинка“- Монтана.
През 2021 г., бяха проведени две присъствени обучения за читалищни библиотекари : „Емоциите са моят съюзник – обучение за треньори“ – с гост обучител психолога Иван Стрижлев и „Методи за дистанционна работа в читалищните библиотеки“ – с обучител Мариана Коларска от Методичен отдел.
В РБ „Гео Милев“ бе проведено обучение за възрастни хора „Онлайн медийна грамотност“ с гостуващ лектор журналистката Миролюба Бенатова.
Акцент в работата на РБ „Гео Милев“ бе осъвременяването на техническите средства и обновяването на интериора на отделите.
С финансовата подкрепа на Министерството на културата бе създаден
Интерактивен образователен център, оборудван с интерактивна дъска, проектор и 12 бр. таблети на обща стойност 4 650,00 лева.
С внедряването на съвременни информационни и комуникационни технологии, проведените онлайн образователни и културни дейности достигнаха до 4855 потребители, което е с 2716 повече от предходната година.
През годината започна поетапно модернизиране на интериора на Детски отдел, отделите „Изкуство“, „Краезнание“ и „Комплектуване, обработка и каталози“. Стремежът е да се създадат тематични зони, в които потребителите могат да общуват, да четат и обсъждат книги, да слушат музика и да гледат филми.
Ценна и полезна придобивка за читателите и служителите на библиотеката е закупуването и въвеждането в експлоатация на машината за дезинфекция на книги.
Културната дейност на РБ „Гео Милев” през 2021 г. бе изцяло съобразена на противоепидемичните мерки.
Проведените присъствени събития обогатиха културният живот в Монтана и предоставиха на гражданите стойностни и разнообразнии преживявания като: Десета национална Нощ на литературата; Демонстрация на ръчна изработка на хартия от Диян Павлов – Джими; срещи с писателите Елена Павлова, Пламен Петков и Ели Томинска; Представяне на книгата „Незабравими времена“ на инж. Иван Борисов; „Забавно лято в библиотеката”; „Час на приказката“; „Нощ на книгите за Хари Потър”,
Седмица на родния град „Нося Монтана в сърцето си“, посветена на 130 г. от обявяването на градския статут на Монтана и уъркшоп на тема „Монтана през моите очи“.
През 2021 г. значително се увеличи броя и качеството на дистанционните образователни и културни инициативи.
Детският отдел, чрез платформата ZOOM, проведе 74 разнообразни образователни форми за стимулиране на четенето, които достигнаха до 1591 деца от всички училища и детски градини в града.
В онлайн конкурса за детска рисунка „Искам чиста вода и зелена планета“ участваха 53 деца от 11 населени места в цяла България. В ежегодната лятна програма за четене „Маратон на четенето” се включиха 105 деца от 11 училища в Монтана и София и прочетоха 1368 книги.
Националният Маратон на четенето, от 2 до 23 април, се проведе онлайн, На Facebook страницата ни бяха публикувани видео записи, в които библиотечни специалисти от РБ „Гео Милев”, четат откъси от книги за деца и за възрастни. В инициативата, със свои видеоматериали, се включиха и наши малки читатели.
В рамките на Националната библиотечна седмица, която през 2021 г. беше под надслов „Библиотеката ще ти помогне !“ бяха организирани изложби, онлайн презентации, екскурзия в библиотеката, читалня на открито в парк „Монтанезиум“ и р.
Инициираната от РБ „Гео Милев” „Седмица на поезията” завърши с поетично матине, в което поетеси от Монтана четоха свои стихове онлайн.
Изцяло онлайн се проведе Трета регионална краеведска конференция „Монтана – пред погледа на Балкана и ласката на Огоста“; посветена на 130 – годишнината от обявяване градски статут на Монтана. През 2022 г. предстои издаването на печатен сборник с докладите от конференцията.
През 2021 г., в условията на динамично променящите се противоепидемични мерки, РБ „Гео Милев” продължи да осъществява своята мисия за насърчаване на четенето, за поддържане на интереса към книгата и литературата и превръщане на библиотеката в пространство за културни прояви, социални и творчески контакти.
Източник: vidinvest.com