Радев налага частично вето върху закона за извънредното положение
Президентът разкритикува мерките, предвидени в закона, които ограничават правата на словото, текстовете за ограничаване на спекулата, както и липсата на адекватна мерки за подкрепа на населението от бедност. Гладът ще надвие на страха, предупреди Румен Радев.
Законът обраснал с предложения, които нямат нищо общо с коронавируса, изтъкна той.
Държавният глава изрази надежда депутатите да вземат предвид препоръките му и да добавят допълнителни мерки. Той припомни, че е призовал за цялостен подход, който да преодолее дефицитите в правната уредба, особено в посока за съвместни усилия на всички институции.
Да не забравяме, че имаме бъдеще и след извънредното положение, предупреди Румен Радев. Липсите на кадри и дефицити в здравната система се опитвало да бъдат компенсирани с рестрикции.
Опасност има и за свободата на словото. Той вижда опасност да се наказва всяко свободомислие и инакомислие, опасност от налагане на автоцензура, а въведените в извънредния закон мерки оставали валидни и след извънредното положение.
Законът атакува последните остатъци от свободата на словото, смята президентът.
Уредбата на мерките при извънредно положение следва да е съобразена с международните договори, по които Република България е страна, подчерта Радев и изреди релевантни норми и стандарти. Текстът „невярна информация за разпространението на заразна болест“ според Радев е общо и неясно формулиран. Липсва конкретен критерий за определяне на една информация като „невярна“, а това дава широки дискреционни права на преценка на правоохранителните органи, което ще има „смразяващ ефект“ за свободата на изразяване и разпространение на информация и се отварят широко вратите и за сплашване и тормоз от страна на органите на властта.
В света протичали две кризи, обясни държавният глава. Едната е здравната, свързана с коронавируса. Другата криза е икономическата, която стои на заден план.
Президентът Румен Радев поиска повече закрила за нуждаещите се. Гладът ще надделее над страха и последствията ще бъдат разрушителни, предупреди президентът.
Румен Радев акцентира върху това, че другите държави предприемат мерки за подпомагане на бедните и уязвими групи. Той осъзнава факта, че възможностите на бюджета ни са малко, но пък подчерта, че нуждите ни са по-големи.
Спекулата руши доверието в обществото и той настоя за сериозни мерки. Битката със спекулата пък по начина, по който е гласувана, възпрепятствала вноса на лекарства и други продукти от първа необходимост, както и нарушава и правилата за свободно движение на стоки в рамките на Единния европейски пазар.
Законът не дава легална дефиниция на понятието „необосновано високи цени“. Липсва и нормативна основа за разграничаване по отношение на стоките и услугите, а подобен подход създава правна несигурност у задължените субекти, допуска субективност на преценката на контролните органи и създава предпоставки за административен произвол.
Свободата на стопанска инициатива е прокламирана и в чл. 16 на Хартата на основните права на Европейския съюз, а според практиката на Съда на ЕС, правото на свободна стопанска инициатива включва свобода на договаряне и свобода на конкуренция. То може да бъде ограничавано „при спазване на принципа на пропорционалност“ и само доколкото ограниченията са необходими и защитават правата и свободите на други хора.
Текстовете в Закона за извънредното положение не кореспондират с чл. 19, ал. 1 на Конституцията.
Кризата изисква обединяване на усилията на институциите и обществото, е мнението на държавния глава. Кредитът на доверие, който управляващите получиха, трябва да се използва рационално, а не да е прелюдия към безконтролно упражняване на властта, настоя той.
Налаганите мерки били, по неговата оценка, крайно рестриктивни и засилват напрежението.
Радев е недоволен и от вменените правомощия на военните.По отношение на армията държавният глава критикува това, че в закона се пренебрегвала ролята на върховния главнокомандващ.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!