BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

35 години от ядрената катастрофата в Чернобил

35 години от ядрената катастрофата в Чернобил

Президентът Володимир Зеленски трябва да посети днес Чернобил и да се обърне към украинците за отбелязването на 35-годишнината от най-тежката ядрена катастрофа в света.
Зоната на изключване е в радиус от 30 километра около атомната електроцентрала, която беше евакуирана след експлозията и е смятана за опасна за хора да живеят там в продължение на хиляди години.
Преди пристигането на Зеленски десетки хора се събраха в близкия град призрак Припят и проведоха нощно бдение със свещи в памет на загубилите живота си при инцидента.
Смъртта на около 30 души е пряко свързана с експлозията в четвъртия реактор в Чернобил по време на тест за безопасност на 26 април 1986 г.
Но опасенията са, че още хиляди са загинали през следващите годините от радиационното отравяне в Украйна, както и в северната ѝ съседка Беларус и Русия на изток.
Точният брой на жертвите остава обект на интензивен дебат, тъй като съветските власти скриха по-голямата част от информацията за бедствието.
Стотици хиляди хора бяха евакуирани от района около мястото на бедствието, а зоната на изключването сега се превърна в призрачен необитаем район.
Около 600 000 аварийни работници и държавни служители, които станаха известни като „ликвидатори“, бяха изпратени с малко или никакво защитно оборудване, за да помогнат за почистването на последиците от бедствието.
В доклад на ООН от 2005 г. се изчислява, че в крайна сметка около 4000 души могат да загинат от невидимата отрова в Украйна, Русия и Беларус.
През следващата година природозащитната организация „Грийнпийс“ публикува свое проучване, в което се оценява, че 100 000 души вече са загубили живота си в резултат на инцидента.
През ноември 2016 г. над останките на реактора беше издигнат масивен метален купол – платен с 2,1 милиарда евро (2,5 милиарда долара) от международно финансиране – за спиране на бъдещите течове и осигуряване на безопасността на европейците за поколенията.
Украинските власти твърдят, че районът може да не е подходящ за хора от 24 000 години, но сайтът привлича повече туристи през последните години и Киев иска да го превърне в обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Разрастващата се флора и фауна завладява безлюдни кули, магазини и официални сгради, тъй като районът се превърна в гигантски резерват, невиждан досега в Европа по размер.

Източник: News.bg

Посещения: 12

Сподели в социалните мрежи:

Jooble : Работа в град Видин

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!