BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Обичаят „Кумичене“

Новини Празнични

По традиция на Цветница се изпълнява и последният лазарски обичай – Kумичене. Този древен обичай все още се практикува на много места във Видинско. Едно от селата, където обичаят е все жив е село Макреш.

Какво е „Кумичене“ разказва библиотекарят на Народно читалище „Мито Марков“ Цецка Илиева:

Лазарките, след като са минали по всички къщи – пели са танцували са, хората са ги дарявали с яйца, железни парички, бонбони, сладкиши, отиват на реката, като задължително всяка лазарка от всяка къща е получила лазарска кукла, което е обредна питка. Децата чупят залчета от тези лазарски питки и след това ги връзват с цветен вълнен конец, другият край на конеца връзват за бухалка – това е инструмент, с който са се прали чергите на реката, нареждат всички залчета, затова бухалката трябва да е доста дълга, ако групата е по-голяма, и на която лазарка залчето отиде най-напред, тя става кумица или водачка на лазарската група за следващата година. На следващия ден, на Цветница, след като всички са минали през църквата, отиват в дома на новата кумица, тя посреща дружките си с върбови клонки, осветени от църквата, децата си правят венчета отново, защото лазарските венчета, които са имали, ги хвърлят в реката, преди да си потопят залчетата. И от остатъка от лазарските кукли новата кумица прави попара с вода и захар, защото все още са пости. Децата ядат, след това си играят детски игри, характерни за региона. Ако реката е пълноводна и няма как там да се извърши ритуалът, се отива на селска чешма, където ритуалът се прави“.

Цецка Илиева допълва, че не се знае откога в Макреш се изпълнява обичаят – той се е предавал през поколенията, от баба на внучка. Някога във всяко село е имало лазарска група. Макар това вече да не е така, и до днес от читалище „Мито Марков“ поддържат традицията и пазят обичая „Кумичене“ жив.

Настоящата публикация е изготвена в рамките на проект „Съхраняване на културното наследство на област Видин“, договор № LI-2022-167 15/08/2022, изпълняван от Народно читалище „Ахинора – 2003“. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество’22 / програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество.

Добави във

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

НОВИНИ ПО РЕГИОНИ

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!